Zərdab rayon sakini 19 saylı Ərazi Məşğulluq Mərkəzin müdiri Samir Nuriyevdən ölkə başçısına şikayət edib.
Reportyor.info avropa.info-ya göndərilən şikayət məktubunu olduğu kimi təqdim edir:
Azərbaycan Respublikasinin Prezidenti cənab Ilham Əliyevə,Azərbaycan Respublikasının Əmək və Əhalinin  Sosial Müdafiəsi Naziri Cənab Sahil Babayevə, Azərbaycan Respublikasının Əmək və Əhalinin  Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Aparat rəhbəri Cənab Fuad Musayevə, Dövlət Məşğulluq Agentliyinin İdarə Heyyətinin sədri Cənab Mustafa Abbasbəyliyə Zərdab Rayon Lələağacı kənd sakini Xəlilzadə Bəxtiyar  Muradxan oğlu tərəfindən
ŞİKAYƏT
Mən Xəlilzadə Bəxtiyar Muradxan oğlu məlumat üçün bildirirəm ki , Azərbaycan   Respublikası   Prezidentinin 7 aprel  2016-cı il   tarixli      1941   nömrəli  “Əhalinin  özünüməşğulluğunun  təmin  olunması sahəsində əlavə tədbirlər haqqında” Sərəncamına əsasən özünüməşğulluq proqramı həyata keçirilir.
Məhz bu qanuna görədə 2019 cu il oktaybr ayında özünüməşğulluq proqramının genişlənməsi və tam dolğun həyata keçirilməsi üçün Dövlət Məşğulluq Xidmətinin bütün regionlar üzrə  yerli məşğulluq mərkəzlərinə  1 ( bir ) ştat  vahidi olaraq əmək haqqı 415 azn olmaqla  işci tələb olunurdu.
Sosial sahədə iş stajım olduğuna görə məhz bu vəzifəyə mən təyinat aldım. 09 oktyabr 2019 cu ildə Respublikanın bütün rayonları kimi məndə Zərdab Məşğulluq mərkəzində sosial agent kimi ( özünüməşğulluq tədbirlərinə kömək ) işə başladım.
Dəfələrlə DMX –də Rəşad Dayıyevin  məşğələlərində qrup şəklində iştirak etmişik. 07.01.2020 ci il tarixdə bu vəzifədə olan bütün işçilərin müqavilələrinə xitam verildi və yerli məşğulluq mərkəzində boş vakant yerlərə təyinat aldılar.
Lakin həmin müddətdə Zərdab Rayon Məşğulluq Mərkəzinin direktoru olmadığı üçün mənim barəmdə təqdimatı mart ayında direktor əvəzi Aydın Qafarlı ESTASla Cənab Fuad Musayevə göndərdi. DMX – nə cənab Mustafa Abbasbəyli təyin olunandan sonra təkrar mənim işə qəbul olunmağım üçün təqdimat göndərildi.
Mənim şəxsi işim DOST is MMC də olduğu üçün DMX – nin  kadrlar şöbəsinə təqdim etməyimi tələb etdilər . Məndə  əmək kitabçamı, lazımı sənədləri  təqdim etdim işə girməyimlə bağlı ərizəmi də aldılar.
Bu gündə şəxsi işim, əmək kitabçam və ərizəm hələ də DMX nin kadr şöbəsində qalır. 14.12.2020 – cil tarixdə 19 saylı Ərazi Məşğulluq Mərkəzi filialın müdiri  mənə şablon bir məktub göndərib ki , guya mənim müraciətimə baxıb. Halbuki heç çağırıb soruşmayıbda ki, sən 9 ay əmək haqqı almadan bütün rayonların işciləri kimi işləmisən.
(Məktub əlavə elədim qoşma 2 vərəq). 19 sayli Erazi Mesgulluq Merkezinin direktoru Samir Nuriyevdən soruşmağınızı xahiş edirəm ki Ucar MM ilə birgə bütün regionlarda Ali və orta ixtisas təhsilli kadrlar qalıb işləyir amma bu gün Samir Nuriyev məni işləməyə qoymur.
Halbuki və yaşadığım Zərdab Rayonunda Məşğulluq Mərkəzində 1 (  bir ) işçi qalıb. Bu da əlbəttə 60000 əhalisi olan Zərdab rayonu üçün yetərli deyil. Ərizəmdə bəli qeyd etmişəm ki Zərdab Rayon Məşğulluq Mərkəzinin əməkdaşı olduğumu qeyd etmişəm.
Çünki 1 il Mərkəzin bütün işlərini və özünüməşğulluq tədbirlərinin təşkilini öz şəxsi avtomobilimlə etmişəm. Pandemiya dövründə 2020 ci ilin aprel ayında gecə-gündüz dayanmadan çalışanda siz Samir Nuriyev və sizin zəhmət çəkmədən indi yüksək əmək haqqı alan isçiləriniz yox idi. Amma mən bu gün o qədər zəhmətin qabağında kənarda qalmışam.
Qaldıkı mənim e-sosial.az portalında şəxsi kabinet yaratmağa , mən işlədiyim dövrdə mərkəzə gələn vətəndaşların hər birinə şəxsi kabinet yaratmaqda yardımçı olmuşam. Cox hörmetli selahiyyet sahibleri bir neçə dəfə teleqramla qəbul olunub məni dinləməyinizi  xahiş etmişəm. Mümkünsə Covid 19 Pandemiya dövrünü nəzərə alaraq  məni onlayn  qəbul edib dinləyəsiniz.
Çox hörmətli Cənab Ilham Əliyev, Cənab Sahil Babayev , Cənab Fuad Musayev , Cənab Mustafa Abbasbəyli  sizdən artıq dərəcədə xahiş edirəm ki mənim bu ərizəmlə çox ciddi şəkildə araşdırıb mənə bu işdə yardımçı olasınız.Odur ki , nəzərə almağızı xahiş edirəm
Qarşı tərəfin mövqeyini dinləməyə hazırıq.