Azərbaycanda sahibkarların hüquqları birmənalı olaraq məmurlar tərəfindən pozulur. Məhkəmə-hüquq, vergi sistemində islahatlar aparıldığı bəyan olunsa da, ayrı-ayrı iş adamlarının üzərində “Domokl qılıncı” olan vəzifəlilər qanunları tapdalamaqda davam edirlər.
Onlardan biri də Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsində sədr müavini işləyən, əvvəllər Şirvan şəhər icra başçısı olmuş Sədaqət Qəhrəmanovadır. Keçmiş başçının qurbanına çevrilən iş adamı Ziya Əliyev bu günə qədər haqqını tələb etsə də, məmur gücü qanundan üstün gəlir.
Əvvəlcə qısa arayış verək ki, onların münaqişəsi əmlak üstündə başlayıb. Komitə rəsmisi isə məsuliyyəti üzərindən atır.
Deməli, Sədaqət Qəhrəmanova “Bərəkətli” MMC açıb. Sonra BMT İnkişaf Fondundan pulalıb.Fondun qrantı hesabına avadanlıqlargətirib.
Amma həmin yer Ziya Əliyevindir. O gündən etibarən istifadə edərək  həminyeri saxta sənədlərlə arxiv idarəsində qeydiyyatdan keçirib.
“Bərəkət” MMC fəaliyyət göstərməsədə, Z.Əliyevə S.Qəhrəmanovanın məhkəmələrə təsiri nəticəsində 12 min manat cərimə ödədiblər.
Sonra yenidən 17 min 300 və 49 000 manat tələb edirlər.Hətta Şirvan ŞəhərMəhkəməsi sahibkarı həbsedib, apelyasiyada isə qərar dəyişib.
Bütün busıxıntılar, təzyiqlər, məmur özbaşınalığı iş adamının fəaliyyətini zəiflədib. Prezident həmişə məmurlara xəbərdarlıq edirki, sahibkarlığın inkişafına mane olmasınlar.Ancaq başına gətirilən müsibətlərdən sonra Şirvanda yaşayan iş adamı Ziya Əliyevdir.
Onun sözlərinə görə, etdiyi müraciətlər, hüquqları uğrundan təşkil olunan aksiyalar belə müvafiq qurumların “tükünütərpətməyib”.
Bu barədə Reportyor.info-ya danışan sahibkar ölkə aparılan islahatların, prezidentin həyata keçirdiyi dəyişikliklərin fonunda üzləşdiyi problemlərin həllinə baxıla biləcəyinə ümid edir.
O, Prezident Administrasiyasına yeni rəhbər təyin olunan Samir Nuriyevə müraciətində S.Qəhrəmanovanınvə qohumlarınınonun başına açdığı oyunlardan xilas etməyə çağırıb.
Z.Əliyev qeyd edib ki, bir müddət əvvəl həmyerliləri məmur özbaşınalığına etiraz olaraq aksiyalar keçirdi, özü və yaxınları çoxsaylı müracətlər etdi, lakin nəticəsi olmadı.
“Şirvan məhkəməsi barəmdə həbs qərarı vermişdi. Apelyasiya qərarı ləğv etdi. Ancaq Ali Məhkəmə işi təzədən apelyasiyaya qaytardı. Yəni, həbs təhlükəm sovuşmayıb. İndi siz deyin, bu halda bir sahibkar necə fəaliyyət göstərsin, hansı şərtlər altında işləsin və onlarla işçiyə əmək haqqı versin?
Axı prezident tapşırır ki, sahibkarlar dəstək verin, onlar iş yerləri açsınlar. Bu tərəfdən isə məmurlar bizə nəfəs almağa imkan vermirlər.
Məhkəmə tələb edir ki, Sədaqət Qəhrəmanovanın qohumlarının pulunu qaytarmalısan. Onlar saxta sənədlər əsasında əmlakımı əlimdən alıblar, məhkəmələrə də təsir edirlər.
Bir sözlə, həmin hadisələrdən bu vaxta qədər heç nə həllini tapmayıb, işləyə bilmirik. İcra Şöbəsinin rəisi Yasin Ədilov bu oyunları başıma açdı, sonra islahat adı ilə Hacıqabula rəis getdi, indi bu problemlərin ortasında qalmışam”, – deyə sahibkar Z.Əliyev vurğulayıb.
Onun dediyinə görə, 10 ildir ki ədliyyə naziri Fikrət Məmmədovun qəbuluna düşə bilmir:
“Nazir bildirir ki, islahatlar aparılır, qanunsuzluq edən hakimlər işdən azad olunur. Bəs bu hakim mənə bir sahibkar olaraq ziyan vurub, onu kim aradan qaldıracaq?
Prezident Administrasiyasına saysız-hesabsız teleqramlar vurmuşam. Teleqram pullarını bir yerə yığsam varlı olardım. Heç bir faydası olmadı, hamı bir-birinin üstünə atır. PA-da kurator deyir ki, məhkəməyə qarışmıram. Bəs bu kurator bir zəng edib demir ki, ay Sədaqət, əl çəkin o adamdan, qoy gedib işləsin”.
İş adamı yeni PA rəhbəri Samir Nuriyevə ümid bəsləyir: “Ramiz Mehdiyevə müraciətlərimə cavab verilmədi. Məni qəbul etmədilər. Ombudsman deyir ki, ölkədəki ermənilərlə maraqlanırıq. Bəs, bizimlə kim maraqlanacaq? 10 ildir ki, Ombudsmanlıqdan şablon məktublar alıram.
Elmira Süleymanova yaşlı adamdır, çıxsın, yerinə biri gəlsin,təzəsi bəlkə məni çağırar. Çağırıb bir soruşsun ki, bu adam niyə özünü öldürür, bəlkə  bu yetim danışır, bir dinləyək görək də…”
Ziya Əliyevin sözlərinə görə, fəaliyyətinə imkan verilsəydi sahibkar kmi yüzlərlə işçisi olardı, prezidentin tapşırığından irəli gələrək iş yerlərinin açılması istiqamətində töhfə vermiş olardı.
“Mən milyonçu olmaq üçün çalışmamışam. Hörmətli Samir Nuriyev məni qəbul etsin, dərdimi deyim.Görsün ki, cavan sahibkarları əzirlər.
Camat yığışıb mənə görə piket elədi, soruşan olmadı ki, bu aksiyanı niyə keçirirsiniz. Bilmirəm səbəb nədir, görünür, Sədaqət Qəhrəmanovadan  çəkinirlər, çünki köhnələrdəndi.