Bu məktub Sahil Babayevin rəhbərlik etdiyi nazirlikdə dövlətin özünəməşğulluq proqramlarına ayırdığı, illik 70 milyon manata çatan vəsaitlərin hansı üsullarla təyinatından yayındırıldığına, bunun üçün hansı qanunsuz göstərişlərin verilməsini ortaya qoyur. Təsəvvür edin ki, təkcə vətəndaşlara özünüməşğulluq proqramları çərçivəsində verilən istixanalar faktiki olaraq istifadəyə yararsızdır. Çünki adına istixana deyilən bu qurğularda faktiki olaraq istinin olması, olandan sonra orada istinin qalması mümkün deyil!!!
Çünki vətəndaşlara təqdim olunan istixanalar elə proyektləşdirilib ki, yan hissələri açıq qalır və bu deffektin aradan qaldırılması ümumilikdə istixananın fəaliyyətinə mane olur. Yan hissələri açıq olan istixanaların içində isə qışın günü külək oynayır. İstixanaların isidilməsi üçün özünəməşğulluq proqramı çərçivəsində vətəndaşlara təqdim olunan isitmə avadanlıqları isə 200 kvadrat metrlik istixananı qızdırmaq gücündə deyil!
Bu isə o deməkdir ki, özünüməşğulluq proqramı çərçivəsində vətəndaşa Azərbaycan dövləti adından verilən istixanalar istifadəyə sadəcə yararsızdır.
Üstəlik ƏƏSMN rəsmiləri vətəndaşlara torpaqlarında quraşdırdıqları istixanaların təhvil-təslim aktlarını da təqdim etmirlər. Akt niyə təqdim olunmur?
Akt olsa, bilinəcək ki, sənəd üzərində istixana 25 min manatı aşan bir qiymətə rəsmiləşib. Faktiki isə vətəndaşa 3 min manatlıq istixana quraşdırılıb. Bu cür hallar isə özünüməşğulluq proqramlarının icrasının əsasını təşkil edir.
Yəni akt tərtib olunsa, orada dövlətin vəsaiti hesabına vətəndaşın özünüməşğulluğu üçün təqdim olunan istixananın dəyəri bilinəcək.
Aktda yazılmalıdır ki, bu akt ƏƏSMN ilə vətəndaş Filankəsovla bağlanıb, ona aktivlər təqdim olunub. Aktivlərin qiyməti – məsələn istixana 18 min manata alınaraq vətəndaşa təqdim olunub.
Hər bir istixanadan – ağartmaq, kağız yapışdırmaq, onlayn düzəliş etmək yolu ilə nə qədər vəsait payi-mal olub?
Təqdim olunan məktub ötən il Nazirliyin Məşğulluq Xidməti tərəfindən yerli Məşğulluq Mərkəzlərinə yazılıb. Məlumatlı olanlar bilir ki, ötən il ölkə rəhbəri özəl banklara müraciət etdi ki, onlar da imkanları daxilində aztəminatlı ailələrə öz vəsaitləri hesabına mal, qoyun, avadanlıq versinlər.
Banklar da təxminən min ailəyə bu cür yardım etdilər. Amma bankların əhaliyə verdiyi aktivlər məşğulluğun verdiyi aktivlər dən daha dəyərli və keyfiyyətli idi. Üstəlik qiymətlər müqayisə olunduqda məlum olur ki, məşğulluqdan verilən aktivlərin qiyməti banklardan verilən aktivlərin qiymətlərinə nisbətdə bir neçə dəfə şışirdilib. Məsələn bankın verdiyi bir inək min manata olduğu halda, məşğulluğun verdiyi xəstə, arıq və ya sağılmayan düyə 2 min nanata rəsmiləşib. Eləcə də bankdan verilən qoyun 100 manata, məsğulluqdan verilən qoyun 240 manata, bankdan verilən qoç 150-200 manata, məşğulluqdan verilən qoç 320 manata, bankdan verilən keçi 80 manata , məşğulluqdan verilən keçi 180 manata rəsmiləşdirilib!
Sözün qısası, özəl bankların bu işə qoşulması Sahil Babayevin nazirliyinin maxinasiyalarını ifşa edib. Bankların aldığı aktivlərin qiyməti vətəndaşlara açıqlandığı təqdirdə onu hansı aqibət gözlədiyini bildiyindən Sahil Babayev yerlərə bu cür rüsvayçı tapşırıq verdirib!
Məzun gecəsində 17 yaşlı qızı nişanlısı bıçaqlayıb?
Yol tikintisinə 13.5 milyon manat ayrıldı (SƏRƏNCAM)