Diqqətçəkən daha çox təmir işləri ilə bağlı satınalma müqavilələridir. Müqavilənin şərtlərindən görünür ki, söhbət əsaslı təmirdən getmir. Bu zaman ortaya sual çıxır: Görəsən, komitə işğaldan azad olunmuş ərazilərdə abadlıq-quruculuq işlərinin getdiyi və məcburi köçkünlərin yaxın zamanlarda yurd-yuvalarına köçürüləcəyi bir vaxtda zərurət hesab olunmayan təmir işlərinə maraq göstərir? Yəni, tutaq ki, məcburi köçkünlərin müvəqqəti məskunlaşdığı hansısa binanın fasadının təmiri hansı zərurətdən doğur? Əlbəttə biz məcburi köşkünlərin məskunlaşdığı binaların və digər yaşayış yerlərinin təmirinin əleyhinə deyilik. Sadəcə söhbət zərurət olmadan aparılan təmir işlərindən gedir.
Müqavilənin maliyyə dəyərindən və şərtlərindən də aydın görünür ki, bu təmir növbətçi xarakter daşıyır və büdcə vəsaitlərinin səmərəsiz xərclənməsi barədə şübhələrə səbəb olur. Biz hələ demirik ki, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin keçirdiyi satınalma müsabiqələri ilə bağlı mediada xeyli sayda tənqidi yazılar tirajlanıb. Həmin materiallardan aydın olur ki, komitə bir çox hallarda şübhəli şirkətlərlə müqavilə bağlayır. Bu baxımdan, komitənin bu müqavilələri imzaladığı şirkətlərlə bağlı da araşdırma aparırıq. Araşdırmalarımız bitdikdən sonra oxuculara təqdim edəcəyik.