Türkiyənin qədim bölgələrindən biri olan Kütahyada Azərbaycan parkı və Xocalı soyqırımı abidəsinin açılışında yüzlərlə insan iştirak edib. Kütahyanın Tunçbilek bölgəsinin mərkəzində yerləşən Azərbaycan  parkı və Xocalı soyqırımı abidəsi millət vəkili Q.Paşayevanın və Tunçbilek bələdiyyə başqanı Agah Aşkının təşəbbüsü ilə hazırlanıb. Bunu çıxışında bələdiyyə başqanı Agah Aşkın deyib.
Xocalı soyqırımı qurbanlarının acısını əks etdirən fəryad edən ana abidəsi parkın mərkəzində ucaldılıb. “Azərbaycan parkı” və “Xocalı soyqırımı” abidəsinin açılışında Azərbaycan və Türkiyə rəsmiləri, millət vəkili Q.Paşayeva,  Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədrinin 1-ci müavini Valeh Hacıyev, Azərbaycanın Türkiyədəki səfirliyinin təhsil müşaviri  Nəcibə Nəsibova, Dünya Azərbaycanlıları Konqresinin sədri Asif Qurban, Eskişehir Azərbaycanlıları Dərnəyi başqanı Cavid Aydın Eskişehir, Sahibkar Qadınlar İctimai Birliyinin prezidenti Zemfira Ağayeva, Azərbaycan Jurnalist Qadınlar Assosiasiyasının Prezidenti Sevil Yusifova, Regional Hüquqi və İqtisadi Maarifləndirmə İB-nin rəhbəri Arzu Bağırova, Türkiyədə fəaliyyət göstərən Azərbaycan təşkilatları rəsmiləri, İzmir Azerbaycan Kültür və Dayanışma Dərnəyinin rəhbəri Mülazim Kardelen Paşa,   Kütahya valisi Ahmed Hamdi Nayir, Niderland Krallığında Azərbaycan-Türk Kültür Dərnəyinin rəhbəri İlhan Aşkın, millət vəkilləri, bələdiyyəsinin rəhbəri, Azərbaycanın Türkiyədəki səfirliyinin rəsmiləri, QHT, mediya nümayəndələri və yüzlərlə yerli sakinlər iştirak edib. Azərbaycan və Türkiyənin dövlət himinin səslənməsiylə başlayan açılış mərasimində şəhidlərin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Çıxışında biz Azərbaycanın səsi olmağa hər zaman hazır olduq və bu sözdə qalmadı deyən Tunçbilek bələdiyyə başqanı Agah Aşkın Azərbaycan adını Tunçbilekdə yaşatmağın qürurunu yaşayırıq deyib. Parkın açılışından çıxış edən millət vəkili Qənirə Paşayeva ümumilli lider Heydər Əliyevin ifadə etidiyi kimi “Bir millət, iki dövlət” olan Azərbaycan və Türkiyə qardaşlığı atılan hər addımda, ərsəyə gələn bütün işlərdə özünü ortaya qoymaqdadır deyib: “Hər bir türk övladı həm də Qarabağlıdır. Siz nə qədər Qarabağlı olursanız səsimizi dünyaya o qədər çox çatdıra bilərik. Axı o torpaqlarda günahsızca qətl edilən insanlar bizim qardaş, bacılarımızdı. Bu gün qədim Şuşamızın işğalçı Ermənistan tərəfindən işğal olunduğu gündür və bizim hamımız üçün çox ağır bir gündür və birlikdə bu işğalların bitməsi üçün daha da çox çalışmalıyıq. Birliyimizi daha da gücləndirməliyik”.
Millət vəkili Xocalıda körpə yaşlı uşaqlarımızın erməni faşistləri tərəfindən vəhşiçə öldürülməsindən də danışıb. Bu zülmə dünya birliyinin səssiz qaldığını deyib. Çıxışlarda bir daha bu zülümlərin yaşanmaması üçün gəncliyin Qarabağda baş verənləri yaddaşlarına yazmağın zəruriliyi dilə gətirilib, belə abidələr və parkalar Türk dünyasının dörd bir yanında açılmalıdır deyib.
Millət vəkili biz birlikdə Azərbaycan və Türkiyəyə qarşı terror hadisələri, cinayətlər, işğallar həyata keçirənlərə qarşı mübarizəmizi daha da gücləndirməliyik, gücləndiririk və inşallah onların ədalət qarşısında cavab vermələrinə də nail olacağıq deyib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Türkiyədə baş verən hadisələrlə bağlı verdiyi məsajlara xüsusi toxunan millət vəkili Q.Paşayeva cənab Prezident əsl qardaşlığın necə olduğunu hər kəsə göstərdi və dosta da düşmana da çox önəmli məsaj oldu deyib. Q.Paşayeva dədələrimiz birlik və bərabərlik içində bizə zəfərin yolunu göstərdi və yenə də birlik, bərabərliyimizi daha da gücləndirib zəfər qazanacağıq deyib. O, bildirib ki bu gün Türkiyədə bu cür parkların, abidələrin açılması çox önəmlidir, eyni zamanda dosta da düşmana da bir məsajdır deyərək torpaqlarımızın işğaldan azad olunacağı günün də uzaq olmadığını vurğulayıb.
Bu gün Türk dünyasının mütəlif bölgələrində türk kökənli insanların yaşadığı ağrılardan, əziyyət çəkdiyi problemlərdən danışan millət vəkili Qənirə Paşayeva güc birlikdədir və birlikdə bizə qarşı ədalətsizliklərə qarşı daha güclü mübarizə apara bilərik deyib: ”Bir türk xalqının, toplumunun problemi, bütün türk xalqlarının ortaq problemidir. Ona görə də Türk dünyasıyla bağlı məsələlərdə bir-birimizə hər zaman böyük dəstək olmalıyıq. İnşallah yaxın zamanlarda belə tədbirləri birlik və bərabərlik içində Ermənistanın işğalından azad edəcəyimiz Dağlıq Qarabağımızda, Şuşamızda, Xocalımızda və digər o gözəl bölgələrimizdə də birlik və bərabərlik içində qeyd edək. İnanırıq ki, o gün uzaqda deyil. Allah insanımıza hər zaman hər yerdə yardımçı olsun”- deyərək bitirib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədrinin 1-ci müavini Valeh Hacıyev, Kütahya valisi Ahmed Hamdi Nayir, Niderland Krallığında Azərbaycan-Türk Kültür Dərnəyinin rəhbəri İlhan Aşkın çıxış edərək Azərbaycan parkının və Xocalı abidəsinin Kütahya, Tunçbilekdə  açılmasının bir millət, iki dövlət birliyi üçün çox önəmli olduğunu xüsusi vurğulayıblar.  Millət vəkili Q.Paşayeva, Regional Hüquqi və İqtisadi Maarifləndirmə İB-nin rəhbəri Arzu Bağırova Tunçbilek bələdiyyə başqanı Agah Aşkına Azərbaycanın tarixi torpağı olan Qarabağın ornamentlərini özündə əks etdirən Qarabağ qalstukunu, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədrinin 1-ci müavini Valeh Hacıyev, Azərbaycanın Türkiyədəki səfirliyinin təhsil müşaviri  Nəcibə Nəsibova Azərbaycanın mədəniyyəti ilə bağlı hədiyyələr ediblər. Millət vəkili Q.Paşayevaya, Regional Hüquqi və İqtisadi Maarifləndirmə İB-nin rəhbəri Arzu Bağırovaya,  Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədrinin 1-ci müavini Valeh Hacıyevə, Azərbaycanın Türkiyədəki səfirliyinin təhsil müşaviri  Nəcibə Nəsibovaya plaketlər təqdim olunub.
Tədbirin videosunun linkini burdan izləyə bilərsiniz.