““Sən cinayətkarsan, yerində deyilsən, səni türmə gözləyir” kimi sözlərlə öz işçilərimin yanında məni təhqir elədi”
Saatlı rayonu Yeni Novruzlu kənd tam orta məktəbinin direktoru Rzayev Elnur Əlisalam oğlu sosial şəbəkələr vasitəsilə baş prokuror Zakir Qaralova sözün əsl mənasında heyrət doğuran bir müraciət ünvanlayıb.
“AzPolitika.info”nun məlumatına görə, məktəb direktoru Saatlı rayon prokuroru Kamran Əhmədovun şantaj və rüşvət tələbləri ilə üz-üzə qaldığını bildirib, baş prokurordan kömək istəyib.
E.Rzayevin baş prokurora ünvanlanmış şikayət ərizəsini olduğu kimi təqdim edirik:
“Yazib Sizə bildirirəm ki, rəhbərlik etdiyim Saatlı rayonu Yeni Novruzlu kənd tam orta məktəbində 7 nəfər ibtidai sinif müəllimi, 4 sinif komplekti var. Müəllim sıxlığı ilə əlaqədar dərs bölgüsündə çətinliklər yaranır. Eyni zamanda mövcüd təlimata əsasən, müəllimlərin dərs yükü onların Diaqnostik qiymətləndirmə nəticələrinə uyğun bölünməlidir.
Tədris ilinin əvvəlində, təlimat nəzərə alınmaqla, müəllimlər arasında dərs bölgüsü aparmışdıq. Lakin Saatlı rayon prokuroru Kamran Əhmədov cənabları məni çağıraraq bildirdi ki, sizin məktəbdə mənim qohumum var, onun dərs yükünü artırın. Mən vəziyyəti izah etməyə çalışdım ki, bizdə müəllim sıxlığı var. Keçən il prokurorun tapşırığı ilə həmin müəllim 32 saat dərs apardığı halda digər müəllim 6 saata işləyirdi. Təbii ki, bu da həm pedaqoji kollektiv, həm də ictimaiyyət arasında narazılığa səbəb olurdu. Bu il də həmin narazılıq olmasın deyə müəllimlər arasında bərabər dərs bölgüsü aparmağa çalışdım. Lakin yenə də məni prokurorluğa çağırıb, “Səni həbs edərəm, digər direktora söz dedim eləmədi və ona 11 il iş verdirdim, səni də onun gününə salacam” kimi, şantaj xarakterli sözlər söylədi.
Sonra məndən 5 min manat pul istədilər. Mən də bildirdim ki, imkanım yoxdur və o pulu verə bilmərəm. Bundan sonra guya məktəbdən digər bir müəllim dərs bölgüsü ilə əlaqədar prokurorluğa müraciət etdi. Kamran Əhmədov cənabları yenə də məni çağırıb rəhbərlik etdiyim müəllimlərin yanında “sən cinayətkarsan, yerində deyilsən, səni türmə gözləyir” kimi sözlərlə öz işçilərimin yanında məni təhqir elədi. Həmin müəllimin ərizəsinə əsasən ilkin araşdırma aparıldı. Müəllimlərin və şagirdlərin izahatı alındı. Ancaq izahat verməyə gedən müəllimlər bildirdilər ki, orada bizə təzyiq edirdilər ki, izahatı direktorun əleyhinə verin, onsuz da onu tutacağıq. İlkin araşdırma zamanı həm müəllimlərin izahatı, həm şagirdlərin izahatı, həm də Saatlı RTŞ-nin izahatı alındı və prokurorluğun gözlədiyi qanunsuzluqlar üzə çıxmadı. Təbii ki, bununla razılaşmadılar.