Bu gün sizə olduqca bacarıqlı və istedadlı gənci təqdim edəcəyik. Gənc dediyimiz Fərid Ələkbərovun 22 yaşı var. Yaşının az olmasına baxmayaraq, o, “1G” şirkətinin direktorudu.
-İlk öncə izləyicilərimizə özünüzü öz dilinizdən tanış etməyinizi istəyərdik.
-Mən öz  hobbim olan nüvə proqramçısı işini görürəm. Onlardan biri musiqidir ki, bu mənim üçün ən vacib şeydir. Kiçik yaşlarımdan, yəni doqquz yaşımdan işləyirəm. Veb tətbiqlərinə daha çox diqqət yetirirəm. Gələcək budur. Yüngül və eyni zamanda dəfələrlə sıxıla bilən ən funksional tətbiqlər. Bir çox janrda musiqi yazıram: rok, hip-hop, mücərrəd hip-hop, dram, trans və.s
Öz işim üçün örtüklər çəkirəm, klipləri özüm toplayıram. Hər bir aləti şəxsən mən özüm ifa etmişəm. Məqsədim dünya tarixinə düşməkdir.
-Texnologiyaya marağınız necə oldu ki, artdı?
-Uşaqlıqda strategiya oyunları oynamağı çox sevirdim, amma onlarda heç bir onlayn rejim yox idi. Bu şah əsərləri ictimailəşdirmək istəyim məni oyun sənədlərinə girməyə və yerli rejimdən tam hüquqlu bir onlayn rejim yaratmağa məcbur etdi. Çox vaxt aldı, amma ehtiyacım olanı əldə etdim və ilk layihəm 20.000 istifadəçi qazandı. Bu, bu günə qədər qürur duyduğum gözəl bir nəticədir.
-Şirkət qurmağınızda ən böyük dəstəkçiniz kim oldu?
-Bir təhsil müəssisəsi üçün konseptual bir forum hazırlayan, sonra onu Facebook klonuna çevirən və dəfələrlə daha da təkmilləşdirən Pavel Durov timsalında möhtəşəm bir nümunə bildiyim istisna olmaqla, heç bir kumirim yoxdur. Mənə ilham verən ikinci gözəl personaj cənab Freemandı
–Hansı proqramları yaradırsınız? İşiniz nədən ibarətdi?
-Əsas layihəm 1G.ms və ən əhəmiyyətlisi. 1G, həqiqətən qlobal bir fəaliyyətə çevrilən Cloud Gaming layihəsidir. Ardından şəxsi veb saytım greeceee.site -də mövcud olan Gr2c3 OS layihəsi gəlir. Hal -hazırda, işlək bir başlığa sahib gələcək əməliyyat sisteminin yalnız bir prototipidir bu layihə. Brauzerdə tam işləməyə, media layihələri yaratmağa, bu OS -ni düzəltməyə və iş axınlarınızı optimallaşdırmağa imkan verir, çünki bu rejimin gücü istifadəçinin cihazının xüsusiyyətlərindən deyil, serverlərimizdən asılıdır.
–Gələcəkdə nəkimi planlarınız var?
-Cari vəzifələrin icrasından sonra mən, üç əsas istiqamətdə inkişaf etmək istəyirəm. Hər şeydən əvvəl tibb- çünki buna dəyər. Bu proqramlaşma ilə tibbi avadanlıqların istehsalı və saxlanılması xərclərini minimuma endirə bilərsiniz. X-ray maşınlarını texnologiyamıza bağlayaraq ildə qəzaların sayının 92,8%-ə qədər azalmasına nail olmaq mümkündür. Bundan əlavə, kosmos sənayesində özünüzü sınamaq maraqlıdır ki, bu da gəminin göyərtəsinə çoxlu avadanlıq batırmamağı, yalnız ekranlar və məlumat ötürmə vasitələrini yerləşdirməyi mümkün edir. Yerdə emal etmək və nəticələri yayımlamaq. Üz tutacağım son şey AI -nin prototipinin (Süni Zəka) tamamlanmasıdır. İndiki vaxtda, AI kifayət qədər inkişaf etmiş bir sinir şəbəkəsidir, ancaq bunu həddinə qədər apara bilərsiniz. Sizə kompleks tapşırıqları robotun üzərinə köçürmək və ya özünüzü daimi və sadiq dost etmək imkanı verir.