Milli Məclisdə “İnformasiya, informasiyalaşdırma və informasiyanın mühafizəsi haqqında”, “Kütləvi informasiya vasitələri haqqında”, “Televiziya və radio yayımı haqqında”, “Azərbaycan Respublikasında dövlət dili haqqında” və “İctimai televiziya və radio yayımı haqqında” Azərbaycan Respublikasının qanunlarında dəyişiklik edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası qanununun layihəsi haqqında (ikinci oxunuş) layihələr müzakirəyə çıxarıldı.
Komitə sədri Zahid Oruc layihə barədə geniş məlumat verdi.
Deputatlar Erkin Qədirli, Nigar Arpadarai, Qənirə Paşayeva, Hicran Hüseynova, Nizami Cəfərov və digərləri layihə ilə bağlı fikirlərini söylədilər.
“Azərbaycan dilini korlayan qəzetlərdir. Çünki beşcə yüz söz bilən adam jurnalistdir. Ona görə də müəyyən cəzalar lazımdır. Çünki bu sahəni bazara çeviriblər”.
Bu fikirləri isə deputat Aqil Abbas Milli Məclisdəki çıxışında söylədi. O bildirdi ki, Dilçilik İnstitutu mənasız işlərlə məşğuldur. A.Abbas dedi ki, bir neçə il əvvəl mərhum Ağamusa Axundova dilçilikdəki problemlərlə bağlı məktub da yazıbmış. “Keçmişdə masa üzərində orfoqrafiya lüğəti olurdu, yaxud “Kommunist” qəzeti, ya  “Azərbaycan gəncləri”ni götürüdük ki, görək söz orda necə yazılıb.
Bu gün müəyyən nazirlərimiz var ki, bilmirsən hansı dildə danışırlar. Bəzi nazirlərimiz də var ki, danışıqlarına görə cərimə olunsaydı, gərək maaşını cərimə ödəməyə verərdi.
Heç erməni də o cür danışa bilməz. Azərbaycan dilinin orfoqrafik qaydalarını pozanları cərimələyin ki, ağılları başlarına gəlsin. Sovet dövründə jurnalistlər orfoqrafik səhv buraxa bilməzdi”.
Deputat bir çox digər problemlərin olduğunu qeyd etdi: “Biz hələ millətimizə ad tapa bilmirik”. A.Abbas dil qaydalarını pozanlara qarşı cəza mexanizminin tətbiqini zəruri saydı: “Mən Aqil Abbas “gələjəm” dediyimə görə kimsə məni cəzalandıra bilməz. Amma mən bunu mətbuatda yazsam, cəzalanmalıyam”.