AKADEMİK GÖRMƏMİŞLİK – Akademiklər alimlər üçün tikilən mənzilləri necə mənimsəyiblər? (ŞOK)
03 İyun 2019, 09:56
AKADEMİK GÖRMƏMİŞLİK –  Akademiklər alimlər üçün tikilən mənzilləri necə mənimsəyiblər? (ŞOK)
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) prezidenti, vitse-prezidenti və İşlər İdarəsinin müdiri yataqxanada yaşayan alimlər üçün tikilən binada evləri mənimsəyiblər.
“AzPolitika.info” xəbər verir ki, bu haqda məlumat bir qrup alimin xalqa müraciətində verilib. AMEA-nın müxtəlif institutlarında işləyən bir qrup alimin adından yayılan müraciətdə akademiya rəhbərliyinin onlar üçün tikilmiş mənzilləri necə ələ keçirməsi haqda faktlar açıqlanıb. Bu faktları açıqlamazdan əvvəl alimlər neçə illərdir ki, ümidlə acınacaqlı şəraitdə yaşadıqlarını bildiriblər.
“Müraciəti Sizə ünvanlayan vaxtilə böyük arzularla AMEA-ya gənc mütəxəssis kimi gələn, 20 ildən artıqdır ki, 18 kv.m sahədən ibarət yataqxana otaqlarında yaşayan, yaşı 50-ni keçmiş, AMEA rəhbərliyinin qərarı ilə işsiz və evsiz qalan və hüquqları AMEA rəhbərliyi tərəfindən pozulan aspirantlar yataqxanasının əlacsız sakinləridir”, – müraciət belə başlayır.
Alimlərin verdiyi məlumata görə, Bakı şəhəri Yasamal rayonu, Şərifzadə küçəsi 12 ünvanında yaşayan yataqxana sakinlərinin mənzil şəraitinin yaxşılaşdırılması məqsədilə 5 (beş) ədəd 1 (bir) bloklu 16 mərtəbəli bina tikilmişdir. Ancaq bölgü ədalətsiz şəkildə aparıldığından ehtiyacı olan alimlər binadan mənzil ala bilməyblər: “Yataqxanada yaşayan 118 sakinin imzası ilə baş tutan layihə başa çatdıqdan sonra AMEA rəhbərliyinin başçılığı ilə aparılan ədalətsiz ev bölgüsü zamanı 50-dən çox ailə evsiz qalmaq təhlükəsi ilə üzləşmişdir. Mənzillərin bölünməsi ilə bağlı Akif Əlizadənin rəhbərlik etdiyi qurumda yaradılmış Mənzil bölgü komissiyası heç bir qanuni əsas olmadan və ədalətsiz bölgü apararaq 50-dən artıq ailəyə mənzil verməməklə, həmin ailələrin haqlı narazılığına səbəb olmuşdur”.
32f36033b25a
Alimlər bununla bağlı bir çox dövlət qurumlarında dəfələrlə qəbullarda olsalar da, heç bir nəticə əldə edə bilməmişlər: “Əksinə, qəbullara getdikcə AMEA rəhbərliyi, yəni Akif Əlizadə və onun ətrafında cəmlənmiş şəxslər bizə olan qərəzli mövqeni daha da möhkəmlədərək, KİV-də həyasızcasına yalanlardan ibarət açıqlama verməklə, guya bizim sui-istifadəçi olmağımızı, bəzi sakinlərin AMEA-da işləməməsini əsas gətirib hər vəchlə özlərini haqlı çıxarmağa çalışırlar. Qeyd etmək yerinə düşər ki, mənzil almamış ailələrin bir qismi 2014-cü ildə ixtisar adı altında işdən çıxarılmış və həmin şəxslərin məhkəmələrə və yuxarı dövlət orqanlarına şikayət etmələrinin qarşısını almaq üçün onlara sakit dayanmaları və ixtisar olunaraq işdən çıxarılmalarının tikiləcək binalarda mənzillərin verilməsi ilə heç bir əlaqəsinin olmayacağı bildirilmişdir. Bu səbəbdən ixtisar adı altında işdən kənarlaşdırılmış şəxslər AMEA rəhbərliyinə inanaraq vaxtında heç yerə bununla bağlı müaciət etməmişlər. Görünən odur ki, AMEA rəhbəri Akif Əlizadə və onun əlaltıları bundan məharətlə istifadə edib, guya yataqxanada yaşayan və mənzil verilməmiş sakinlərin AMEA-da işləmədikləri üçün mənzilsiz qaldıqlarını hər addım başı gözə soxmaqla, artıq qalan mənzillərin özləri tərəfindən mənimsənilməsinə şərait yaratmaq üçün utanmadan əllərindən gələni edirlər. Lakin başa düşmürlər və ya başa düşmək istəmirlər ki, xeyli sayda insanların hüquqlarını pozub, onlara qanunsuz olaraq mənzil verməməklə, həmin insanları dövlətdən narazı salmaqla məşğul olurlar”.