Sabiq əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin adamları işdən çıxarılır
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev kadr dəyişikliklərini davam etdirir. Mia.az-a daxil olan məlumata görə, S.Babayevin əmri ilə nazirlik yanında Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun Yasamal, Suraxanı, Xətai və Sabunçu rayon şöbələrinin müdirləri də işdən kənarlaşdırılıb.Qeyd edək ki, DSMF-nin Suraxanı şöbəsinin müdiri Şahalı Cəbiyev sabiq aparat rəhbəri Əjdər Cəbiyevin qardaşıdır.
Bundan əlavə, nazirliyin daxili nəzarət şöbəsinin müdiri, eləcə də aparatın ümumi şöbənin müdiri işdən çıxarılıb.
Yada salaq ki, S.Babayevin müvafiq əmrlərinə əsasən, nazirliyin aparat rəhbəri Əjdər Cəbiyev, aparat rəhbərinin müavini Ədalət Əliyev, İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Elman Babayev öz ərizələrinə əsasən işdən çıxıblar. Hazırda isə ƏƏSMN-də Aparat rəhbəri, İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri, Əmək siyasəti şöbəsinin müdiri, Əlillərin sosial müdafiəsi siyasəti şöbəsinin müdiri, Daxili nəzarət şöbəsinin müdiri, Kadr və kadr hazırlığı şöbəsinin müdiri postları boşdur.
mək və əhalinin sosial müdafiəsi nazir ile ilgili görsel sonucu
Yaxın günlərdə nazirlikdə növbəti dəyişikliklər gözlənilir. Bu dəyişikliklər zamanı isə nazirliyin iqtisadiyyat şöbəsinin müdiri Şəlalə Cəfərova, Dövlət Əmək Müfəttişliyi xidmətinin rəisi Fuad Əlizadə (Səlim Müslümovun dayısının kürəkəni), həmçinin Dövlət Sosial Müdafiəsi Fondunun Hərbi qulluqçular və xüsusi rütbəli şəxslərlə iş idarəsinin rəisi, Səlim Müslümovun qaynı Ağalar Xasayev, Nəsimi Rayon Sosial Müdafiəsi Mərkəzinin rəhbəri Əsgər Əsgərov (sabiq nazirin bacısının həyat yoldaşı) və digər vəzifəli şəxslərin işdən çıxarılması gözlənilir.
S.Müslümovun işdən çıxarılmasının dəqiq səbəbləri haqda hələ də dəqiq məlumat yoxdur. Mediada korrupsiya faktları ilə bağlı iddialar var ki, bu da rəsmən təsdiqlənməyib.
S.Müslümovun ədəbiyyata yaxın adam olduğu deyilir.  Onun bir neçə il öncə APA-ya müsahibəsində maraqlı bir hissə var. Onu əlavə şərh vermədən oxuculara təqdim edirik.
səlim müslümov ile ilgili görsel sonucu
“Allah, adamın daxili tələbatı olanda ədəbiyyata, incəsənətə, idmana, mədəniyyətin müxtəlif növlərinə, elə elmin, savadın özünə də bir aclıq hiss edir. İstərdim ki, həmişə elə bu ”təamlara” qarşı ac olub, onlarla qidalanmağa daha çox çalışaq. Mənim 52 (sabiq nazirin indi 55 yaşı var-red.)  yaşım var və inanın ki, hələ bu vaxta qədər heç kimin maddi və ya maliyyə baxımından heç nəyinə həsəd, paxıllıq etməmişəm. Amma savadı, elmi, mədəniyyəti, dünyagörüşü yüksək olan insanlara qibtə etmişəm, onlardan öyrənməyə və onları imkanım daxilində qorumağa çalışmışam. İqtisadi nəzəriyyədə hər bir insanın fərdi zənginliyinin üç formada olduğu göstərilir: birincisi, fiziki zənginlik formasında, yəni torpaq, ev, avtomobil, mebel, məişət texnikası, incəsənət əsərləri, qiymətli daş-qaşlar şəklində; ikincisi, maliyyə zənginliyi formasında, yəni səhmlər, istiqrazlar, bank depozitləri, nağd pul, veksellər, çeklər; üçüncüsü isə insan kapitalı formasında, yəni insanın özündə təcəssüm olunan və onun tərbiyəsi, təhsili və təcrübəsi nəticəsində yaranmış, həmçinin Allah tərəfindən verilmiş fitri istedad, yaddaş, reaksiya, fiziki güc və s. zənginlik formasında.
Təbii ki, hər üç formada olan zənginlik insana gəlir gətirə bilər, amma onların içində yeganə batmaz, itməz və dağılmaz  olanı insan kapitalıdır ki, o da başlıca olaraq informasiya alınması yolu ilə formalaşır”.
Vüsal Hüseynov ile ilgili görsel sonucu
Yeri gəlmişkən, rəhbərliyi dəyişən digər bir dövlət qurumunun- Dövlət Miqrasiya Xidmətinin rəisi Vüsal Hüseynov da kadr islahatlarından danışıb. “Vətəndaşların bizə olan şikayətlərini təhlil etmişik. Eyni zamanda özümüz apardığımız araşdırmalarda müəyyən istiqamətlər təyin etmişik və ilk addımlara başlamışıq”.  Bunu jurnalistlərə açıqlamasında Vüsal Hüseynov deyib. O bildirib ki, kadr islahatları qurumun daxili idarəçiliyinin bir hissəsidir: “Kadr islahatları mütəmadi aparılan prosesdir. O kadrlar ki, cənab prezidentin müəyyən etdiyi tapşırıqları icra etməyə qadirdir onlarla işləyəcəyik. Şərtlər müəyyən şəxslərin kənarlaşdırılmasını istisna etmir. Bizim yanaşmamız ondan ibarətdir ki, işçilərin bilik və bacarıqlarını artıraq. Bununla bağlı biz müəyyən yerdəyişmələr həyata keçiririk. Müəyyən təlim potensialını gücləndiririk”.
Qeyd edək ki, Dövlət Miqrasiya Xidmətinin yeni rəisi kadr islahatları çərçivəsində bir neçə şəxsi artıq  vəzifəsindən kənarlaşdırıb. Belə ki, Miqrasiya Nəzarəti Baş İdarəsinin rəisi Rövşən Səfərov, bu idarənin rəis müavini, Qanunsuz miqrasiya hallarının aradan qaldırılması idarəsinin rəisi Qüdrət Məmmədov, Miqrasiya proseslərinin təhlili və informasiya təminatı Baş İdarəsinin rəisi Mehman Səfərov tutduqları vəzifələrdən azad ediliblər. Qeyd edək ki, DMX ən korrupsiyalaşmış dövlət strukturlarından hesab edilirdi.
“YM”