Şaduman TÜRKAY-Canberk ÖZTÜRK/ANKARA, (DHA)
Yaradılma tarixi: 15 may 2023 19:04
twitterlinkedinflipboardE-poçtLinki kopyalayınŞrift
Avropa Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatının (ATƏT) Seçki Müşahidə Missiyasının rəhbəri, səfir Yan Petersen Türkiyədə keçirilən seçkilərdə yüksək fəallığın olduğunu bildirərək, “Seçki günü dinc şəraitdə keçib. , dinc mühit hökm sürürdü”.
class=”medianet-inline-adv”>
ATƏT və Avropa Şurası Parlament Assambleyasının (AŞPA) beynəlxalq müşahidəçiləri səs verin Müşahidə heyəti dünən keçirilən ümumi prezident və 28-ci dönəm deputat seçkiləri ilə bağlı mətbuat konfransı keçirib. ATƏT-in Qısamüddətli Müşahidə Missiyasının rəhbəri Maykl Georg Link, “Biz müşahidəçiləri bu seçkilərdə yüksək fəallıq heyran etdi. Türk xalqı Türkiyənin gələcəyində söz sahibi olmaq öhdəliyini nümayiş etdirdi. Siyasi alternativlər olsa da, ölkədəki mühit bərabər şərtlərlə rəqabət aparırlar.Bəzi fundamental azadlıqların məhdudlaşdırılması, müəyyən partiyaların və siyasətçilərin seçki prosesində iştirakının qarşısının alınması da mənfi cəhətlərə səbəb olub.Seçki çox qütbləşmiş mühitdə keçib.Şəffaflıqla bağlı bəzi narahatlıqlar qaldırılıb.Nə vaxt Türkiyədəki mühitə baxırıq, seçicilərin və namizədlərin qeydiyyatında müsbət irəliləyiş olduğunu görürük”.
AŞPA Nümayəndə heyətinin sədri Frank Şvabe hakimiyyət tərəfindən Türkiyəyə dəvət olunduqlarını, lakin Ali Seçki Şurasının yaxın əlaqələr qurmadıqlarını bildirib. Şvabe, “Türkiyədə seçkilərdə yüksək fəallıq bizi də təsirləndirdi. Türk demokratiyası hələ də nəfəs alır və yaşayır. Türk demokratiyası müqavimət göstərir, biz bunu bu iştirak nisbətində görürük. Seçki qadağaları davam edərkən, YSK bir addım atmadı. “Biz bunu ekranlarda görə bilmədik. YSK-nı şəffaflıq prinsiplərini təkmilləşdirməyə dəvət edirik” dedi.
‘ZƏLZALZƏ BÖLGƏSİNDƏ AZ İŞTİRAK VAR’
ATƏT Parlament Assambleyasının nümayəndə heyətinin rəhbəri Fərəh Kərimi Türkiyəyə gələn müşahidəçilərin böyük rəğbətlə qarşılandığını qeyd edərək, “Müşahidəçilərimiz Türkiyənin hər yerində böyük rəğbətlə qarşılandı. Siyasi alternativ türk xalqına təqdim edilsə də, ədalətsiz və ədalətsiz üstünlük və üstünlüklər təmin edildi. Bu seçkilərdə hökumətə təqdim olunur.Biz təklif edirik ki, seçki siyahılarında qadınların sayı kişi namizədlərin sayı ilə bərabər olsun. zəlzələlər nəticəsində ünvanını və evlərini dağıntılar nəticəsində itirənlərin əvvəlki yaşayış ünvanlarına qayıtması və ya yaşayış ünvanını dəyişməsi üçün: “Onların qanuni şəkildə səs vermələri üçün heç bir maneə yox idi, lakin icrada çətinliklər, əlavə xərclər yaranırdı. pul, vaxt almaq və bunun bir mənəvi yükü var idi.Ümid edirik ki, ikinci turda daha yaxşı tədbirlər görüləcək və zəlzələ bölgəsində olan və bu hüquqdan yararlananların sayı artacaq”.
‘SEÇKİ SÜRECİ MÜHİTDƏ KEÇİB’
ATƏT-in Seçki Müşahidə Missiyasının rəhbəri səfir Yan Petersen 6 həftədir Türkiyədə olduqlarını xatırladaraq, “Bu demokratik ruha görə Türkiyəni təbrik etmək istərdim, seçkilərdə yüksək fəallıq əldə edildi. Seçkilərin texniki tərəflərinə nəzər saldıqda, seçkilərin nəticələrinə nəzər salsaq, bu, seçkilərin nəticələrinə diqqət yetirir. YSK, bunun təsirli olduğunu gördük.YSK texniki cəhətdən aktiv idi.Effektiv olsa da, şəffaflığın olmadığını gördük.YSK qanuni olaraq qərarlarını paylaşmaq hüququna malik olsa da, qərarlarını paylaşmadı.Necə olduğunu izlədik. Namizədlər və siyasi partiyalar mediada işıqlandırıldı.Biz gördük ki, qərəzsizlik olmalı olsa da, olmadı.Dezinformasiya qanununa görə internet saytlarının bloklandığını, jurnalistlərin saxlandığını gördük.Bu, ifadə azadlığına daha da xələl gətirdi.Hakim partiyanın imkanı var idi. bir çox yayım təşkilatlarında qərəzli şəkildə iştirak etmək.Seçki günü dinc şəraitdə keçdi.Sakin atmosfer hökm sürdü.Seçki qutularının bağlanıb möhürlənməsi,seçicilərin şəxsiyyətinin yoxlanılması bəzi tələblərə uyğun gəlmədiyini gördük. Ailələr və qrup fərdləri birlikdə səs verdilər. Çoxsaylı seçki qutularında müşahidəçilərimiz iştirak edib və onların hamısından müxtəlif növ hesabatlar gəlib. Ümumi baxışımız belədir: Səsvermə prosesi ümumilikdə yaxşı təşkil olunmuş, müsbət qiymətləndirilmişdir. “Səslərin hesablanması zamanı düzgün olmayan prosedur səhvləri olub.
Reportor.İnfo
Qalatasarayın sevimlisi Alejandro Grimaldo imza atdı!
Qalatasaraydan getdi, Azərbaycanın başına keçdi!