Nazirlikdən verilən açıqlamada “10-11 may tarixlərində ölkəmizin ev sahibliyi ilə İstanbulda Ukrayna, Rusiya və Birləşmiş Millətlər Təşkilatı ilə ikitərəfli və çoxtərəfli görüşlər keçiriləcək. Sözügedən danışıqlarda; dünya ərzaq təminatı və təhlükəsizliyi üçün həyati əhəmiyyət kəsb edən taxıl dəhlizinin sürətli, təhlükəsiz və səmərəli fəaliyyətini təmin etmək və ərzaq qiymətlərində sabitliyi təmin etməklə ehtiyacı olan ölkələrə dəyən ziyanın qarşısını almaq məqsədilə Taxıl Sazişinin müddətinin uzadılması; Münaqişə şəraiti ilə əlaqədar Ukrayna limanlarında qapalı vəziyyətdə qalan ticarət gəmilərimizin və onların ekipajlarının geri qaytarılması üçün ətraflı və təhlükəsiz təxliyə planının yaradılması məsələləri müzakirə olunacaq.
MAYIN 18-DƏ MÜDDƏTİ BİTDİ
Ötən ilin iyulunda həyata keçirilən taxıl müqaviləsi sonuncu dəfə Rusiyanın etirazı ilə cəmi 60 gün, mayın 18-dək uzadılıb. Müqavilənin yenidən uzadılması üçün Rusiya müqavilənin Rusiya taxıl və gübrələri ilə bağlı maddələrinin yerinə yetirilməsini istəyir. İstanbulda keçiriləcək danışıqlarda Türkiyə, Rusiya, Ukrayna və BMT rəsmilərinin iştirakı gözlənilir.