Şuşanın erməni işğalından azad olunmasından iki il ötür
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandanımız cənab İlham Əliyevin güclü siyasəti, gərgin əməyi, Şanlı Ordumuzun peşəkarlığı, igid vətən övladlarının qəhrəmanlığı nəticəsində Azərbaycan düşmən üzərində qələbə çaldı. İşğal altında qalan torpaqlarımız geri qaytarıldı.
Xalqımız dünyada mübariz, döyüşkən və müzəffər xalq kimi tanındı. Ölkəmiz bütün istiqamətlərdə inkişaf yolunu tutdu. Qazanılan hər bir nailiyyət bizi ərazi bütövlüyümüzü təmin etməyə və üçrəngli bayrağımızı Vətənimizin hər bir guşəsinə sancmağa aparırdı.
Qazandığımız bu misilsiz Zəfər, güclü ordu quruculuğu və eyni zamanda iqtisadi inkişaf uğurlu dövlət siyasətinin nəticəsidir. 30 ilə yaxın müddətdə Azərbaycanda dünya standartlarına uyğun, yüksək döyüş qabiliyyətli ordu yaradıldı. Ordunun döyüş qabiliyyəti ilbəil möhkəmləndi, müasir silahlar alındı, dünyanın müxtəlif ölkələrindən ən müasir texnikalar ölkəmizə gətirildi. 28 ildə möhkəmlənmiş, keçilməz dedikləri sədləri qısa müddətdə keçməyimiz göstərirdi ki, ordu quruculuğu və silahlanma siyasətimiz düzgün aparılmışdır. Əlbəttə ki, iqdisadiyyat müharibənin əsas amillərindən biridir. Doğru iqdisadi yüksəliş qələbənin reallaşmasına təkan verdi.
Bütün regional layihələrdən kənarda qalan Ermənistandan fərqli olaraq Azərbaycan transmilli layihələrlə regionda təmamilə yeni mənzərə yaratdı. Təbii ki, bunlar Azərbaycanın Beynəlxalq nüfuzunu gücləndirdi. Beynəxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq münaqişənin həlli üçün zəmin yaratdı.
Ermənistan 2020-ci ilin sentyabr ayında növbəti təxribata əl atdı. Müxtəlif istiqamətlərdən ölkəmizin ərazisini atəşə tutdu. Ordumuz Ali Baş Komandanın əmrini gözləyirdi. 2022-ci il sentyabr ayının 27-də Ali Baş Komandanımız səəfərbərlik elan etdi. Azərbaycanın igid, vətənpərvər övladları könüllü olaraq cəbhəyə yollandılar və bununmla da Vətən Müharibəsi başladı. Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin döyüş aktivliyinin qarşısını almaq, mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədiylə Azərbaycan Ordusunun komandanlığı tərəfindən qoşunlarımızın bütün cəbhə boyu əks əməliyyata başlaması barədə əmr verildi.
Müharibə dövründə xalqımız öz birliyini və gücünü göstərə bildi. On minlərlə insanın orduya könüllü yazılması, eləcə də təxribatlar zamanı təmas nöqtəsində olan kənd sakinlərinin evlərini tərk etməməsi faktı xalq-ordu birliyini və orduya olan inamın göstəricisidir.
44 gün ərzində hər gün Ordumuz irəli gedirdi. Hər gün torpaqlarımız qarış-qarış düşməndən təmizlənirdi. Hər gün insanlar Ali Baş Komandanın verəcəyi yeni müjdələri səbirsizliklə gözləyirdi. 30 ilə yaxın həsrət qaldığımız vətən torpaqları düşməndən təmizlənirdi. Qeyrətli vətən oğullarının Füzulidən başlayıb Şuşanın fəthi ilə qurtaran Zəfər yürüşü ilə… Qələbə bizimlə oldu. Zəfər çaldıq. 8 noyabr igidlərimizin qanı ilə tarixə qızıl hərflərlə yazıldı.
Mənim həyat yoldaşım Veysəl Musibov da bizdən çox sevdiyi vətən üçün canını verdi. Şəhidlik zirvəsinə ucaldı. Əbədiləşdi, tarixləşdi. Vətən oğlu vətənin oğlu oldu. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Vətən Müharibəsi Qəhrəmanı adına layiq görüldü. Mən isə onun yarımçıq qalmış arzularını-övladları 6 yaşlı Nilayı və 4 yaşlı Yadullanı qürurla, fəxrlə böyüdürəm.
Qələbən mübarək, Azərbaycan!