Partiyamızın yaradıcısı Ulu Öndərimiz Heydər Əliyevin müəllifi olduğu proqramda sosial-iqtisadi tərəqqi, əhalinin rifahı üçün, sosial ədalətin və vətəndaş həmrəyliyinin bərqərar olunması, Azərbaycanın beynəlxalq müstəvidə yer alması,ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi kimi hədəflər YAP nın qarşıya qoyduğu əsas məqsəd olmuşdur.
Yeni Azərbaycan Partiyasının 7 ci qurultayında,qəbul edilmiş qərarlar və həyata keçirilən tədbirlər partiyanın qarşısında mühüm vəzifələr qoyur.
Yeni Azərbaycan Partiyasının sədri İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə cəmiyyətin və dövlətin müxtəlif sahələrini əhatə edən islahatlar kompleks xarakter daşıyır,ardıcıl və məqsədyönlü şəkildə aparılır.
YAP Azərbaycanın hərtərəfli inkişafına töhfə verən böyük sosial bazaya,güclü siyasi -intelektual potensiala malikdir.Bu isə partiyanın məqsəd və vəzifələrini gələcəkdə də şərəflə yerinə yetirəcəyini şərtləndirir.
Ölkəmizdə müxtəlif sahələrdə yeni islahatların aparılmasında,yeni siyasi konfiqurasiyasının yaradılmasında və siyasi dialoqun dərinləşməsində yaxından iştirak etmək partiya üzvlərindən yüksək fəallıq tələb edir.
Xüsusi vurğulamaq istəyirəm ki, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 44-günlük Vətən müharibəsində möhtəşəm qələbənin qazanılmasında, ölkəmizin ərazi bütövlüyünün və tarixi ədalətin bərpasından sonra ölkədə və beynəlxalq aləmdə mühüm dəyişikliklər baş verib. O, cümlədən YAP əhəmiyyətli uğurlar qazanıb,yeni çağırışlar və vəzifələr meydana çıxıb.
YAP -ın İdarə Heyətinin,Təftiş Komissiyasının,Gənclər Birliyinin şəhər və rayon təşkilatlarının yenidən formalaşması,Veteranlar şurasının təsis edilməsi,Gənclərin YAP sıralarından vəzifələrə təyin edilməsi kimi qərarlar qəbul edilmişdir.
Əminik ki,qarşıdakı dövrdə də YAP cəmiyyətin öncül siyasi qüvvəsi kimi Azərbaycanın çiçəklənməsi,onun dünya birliyində möhkəmlənməsi,xalqımızın xoşbəxt və firavan həyat şəraitində yaşaması yolunda böyük qətiyyət və əzmkarlıqla fəaliyyət göstərəcəkdir.