İqtisadiyyat, Araşdırma, Manşet
Ölkə banklarına olan etibar getdikcə azalır və bunun nəticəsidir ki, hər ötən gün bir bankın lisenziyası əlindən alınır. Çünki artıq banklar etibarı doğrultmur, vətəndaşın problemini həll etmək əvəzinə onu yeni bir problemin içinə salır. Banklar artıq vətəndaş üçün əmanətini etibar edəcək yer funksiyasını itirib. Yastıq altı indi banklardan daha etibarlıdır. Banklarla müştəriləri arasında hər gün artan məhkəmə çəkişmələrinin sayı da bank sektorunun bərbad vəziyyətindən xəbər verir. Ekspertlər də banklarla yaşanan problemlərdə günahı banklarda, xüsusilə onların kredit şöbələrində, bu şöbənin qeyri-peşəkar əməkdaşlarında görürlər.
Tribunainfo.az xəbər verir ki, bu gün ölkə üzrə ən problemli, ən çox şikayət olunan və ay ərzində ən çox məhkəmə çəkişməsi olan bank “Unibank”dır. Bunu sözügedən bankın məhkəmə sayı da sübut edir. Apardığımız kiçik araşdırma zamanı məlum olub ki, bir ay ərzində “Unibank”ın vətəndaşlarla yeni məhkəmə işləri ilə birgə, ötən aylardan qalma uzanmış proseslər də daxil 900-dən çox məhkəmə çəkişməsi var. Ekspertlər məsləhər görür ki, vətəndaşlar kredit götürərkən, əmanət qoyarkən bankların məhkəmə tarixçəsinə nəzər salsa yaxşı olar. Tribunainfo.az bunu nəzərə alaraq sentyabr ayı ərzində vətəndaşlarla məhkəmə çəkişməsində olan bankların siyahısını tərtib edib.
Siyahını təqdim edirik: