class=”medianet-inline-adv”>
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Avropa İttifaqı Şurasının prezidenti Şarl Mişelin dəvəti ilə gəldiyi Belçikanın paytaxtı Brüsseldə təmasları davam edir.
Təmasları çərçivəsində Əliyev üçtərəfli sammitdə Mişel və Paşinyanla görüşüb. Artıq 5-ci dəfə keçirilən görüşün gündəliyinə Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh danışıqlarının davam etdirilməsi daxildir.
Prezident Əliyev və Ermənistanın baş naziri Paşinyan Aİ prezidenti Şarl Mişelin dəvəti ilə 2021-ci il dekabrın 14-də və 2022-ci il aprelin 6-da Brüsseldə görüşüblər.
Üçtərəfli formatda sonuncu sammit 31 avqust 2022-ci ildə keçirilib. Üçtərəfli görüş 7 dekabr 2022-ci ildə Brüsseldə keçiriləcək, Ermənistanın baş naziri
Paşinyan Fransa prezidenti Emmanuel Makronun iştirak etməsi şərti ilə görüşdə iştirak edə biləcəyini bəyan etdikdən sonra baş tutmayıb.
TÜRKİYƏ ERMƏNİSTANDAN
Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament Assambleyasının (QDİƏT) 61-ci Baş Assambleyasının Açılış Mərasimindən sonra Ermənistan Milli Assambleyasının sədri Alen Simonyan mətbuat nümayəndələrinin suallarını cavablandırıb və sülhün bərqərar olmasının mümkün olmayacağını vurğulayıb. Türkiyəsiz bölgədə.
2020-ci ildə Rusiyanın vasitəçiliyi ilə atəşkəslə başa çatan İkinci Qarabağ müharibəsində 6800-ə yaxın insan həyatını itirib.
“Ermənistan münasibətlərin normallaşmasına hazırdır”
Ermənistanda açılan “Nemesis abidəsi”nə reaksiyalara gəlincə, Simonyan deyib: “Abidənin qoyulması Türkiyədə böyük təsir bağışladı. Bu məsələni türk həmkarımla da müzakirə etdim. Yerli hökumət səviyyəsində bu abidənin qoyulması qərara alındı. heykəl.Bu Ermənistan dövlətinin xarici siyasətinin ifadəsidir.Bu, heç bir xoş niyyəti olmayan bir addım kimi qəbul edilməsin.Ermənistan Respublikasında xarici siyasəti baş nazir və xarici işlər nazirliyi idarə edir.Siz hamınız bilirsiniz ki, qeyd etdiyim səviyyədə alınan qərar üçün izahatlar.Anlamalıyıq ki, belə bir iradəmiz olsa, hər mənada münasibətlərin pisləşməsinə səbəblər tapa bilərik.Bəlkə mən də Türkiyənin gəlməməsi üçün minlərlə səbəb tapa bildim. Amma mən buradayam və Türkiyə ictimaiyyətinə təqdim etmək istəyirəm ki, Ermənistan sülhə hazırdır.Bildirmək istəyirəm ki, Ermənistan heç bir şərt qoymadan münasibətlərin normallaşmasına hazırdır.Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatından bəzi cümlələr gördüm. Demək istərdim ki, Ermənistanla Ermənistan arasında münasibətlər hazırdır, normallaşmaq üçün addımlara hazırdır və bu xahişdə tamamilə səmimidir. Əgər bizdə siyasi iradə olsa, münasibətləri yaxşılaşdırmaq, qurmaq qərarı olsa, bu yol asan olmayacaq. Amma biz irəli getməliyik. Ümid edirəm ki, türk həmkarlarımız da irəliyə doğru addım atacaqlar. Biz bu tarixi fürsətdən istifadə edirik. Həm bizim üçün, həm də bütün region üçün yeni səhifə açacağıq”, – deyə o bildirib.
Fələstin və İsrail arasında atəşkəs bu gündən başlayır
Qaziantep ALG Spor finalı çətinləşdirdi!